Головна
/ Блог / Як фільтрувати непотрібну інформацію в інтернеті
31 January 2023

Як фільтрувати непотрібну інформацію в інтернеті

Контент публікується як нон-стоп. У такому величезному обсязі інформації важко не відволікатися на тривожні новини, рекламу та особисті повідомлення у месенджерах.

Як навчитися ігнорувати неважливе, розповідаємо у цій статті.

Надлишок контенту: чому це погано

Здавалося б, що поганого в тому, щоб скролити стрічку соціальної мережі чи перемикатися з одного месенджера на інший? Проте фахівці на це мають свою думку:

  • ілюзія зайнятості. Під час перебування у інтернеті з’являється відчуття зайнятості. Здається, що час минає продуктивно, але насправді у 90% випадків це не дає жодного результату. Адже цей час можна було б витратити на справжній відпочинок;
  • стрес. Канадські дослідники встановили, що з усього потоку новин користувачі вважають за краще вибирати негативний контент, причому це роблять навіть ті, хто скаржиться на надлишок фактів, що турбують. Доведено, що це шкідливо психіки, оскільки викликає відчуття занепокоєння, підвищує стрес, порушує сон і може призвести до депресії;
  • страх про втрачену вигоду. Соціальні мережі та привабливі пропозиції підвищують ризик отримати синдром втрачених можливостей. Його пояснюють, як страх не отримати значний досвід, випробуваний іншими;
  • симптоми депресії та суїцидальні нахили у підлітків. Вчені зі США встановили, що надмірна любов до смартфона чи іншого пристрою може спровокувати появу думок про суїцид у молодих людей. Замість живого спілкування, відпочинку, хобі чи спорту вони безперервно сидять у телефонах, що призводить до негативних емоцій та патологічних станів.
    Фабінг чи постійні перевірки телефону призводять і до погіршення стосунків із близькими людьми.

Як ігнорувати неважливий контент

Є кілька нескладних рекомендацій, які допоможуть захиститись від негативних факторів надлишку інформації в інтернеті.

Концентрація на важливому

Коли потік контенту в черговий раз збив з ніг, важливо повертати себе до обраного курсу. Для початку варто виписати основні завдання, на яких зараз важливо фокусуватися, на аркуш паперу. Наприклад, це можуть бути підготовка до ЗНО, заняття спортом, курси з програмування тощо. Нехай цей лист завжди буде перед очима, щоб нагадувати про головні завдання.
Чи не завадить також тренувати усвідомленість, тобто помічати в моменті – чим я зараз займаюся? Гартаю стрічку соціальної мережі? А мушу готуватися до іспиту з англійської мови. Якщо щодня складати план дня зі списком справ, це також допоможе боротися із прокрастинацією.

Розклад дня

Фільтрувати непотрібний контент та обмежити марний час перебування в інтернеті можна за допомогою розпорядку дня. Наприклад, можна виділити для ігор, спілкування в месенджерах та перегляду мемов 1 годину до обіду та 1 годину після обіду. Також можна розділити пристрої: комп’ютер – це для роботи та навчання, телефон – для розваги та спілкування. І важливе правило – жодних гаджетів за столом, під час занять спортом чи живого спілкування з людьми.
Обмеження потоку інформації
Якщо у підписках 20 блогерів, 30 пабліків з новинами та десятки розважальних каналів, із цим треба щось робити. Пам’ятайте, що ви виділили собі кілька годин для розваг у телефоні, і на весь контент їх не вистачить. Виберіть дійсно важливе, цікаве і корисне, від решти відпишіться без сорому совісті.

Моноздачність

Доведено, що мозок відпочиває, коли людина зосереджена на одному конкретному завданні: на приготуванні їжі, малюванні, прибиранні чи читанні. Настав час відмовитися від багатозадачності і перестати одночасно наводити порядок у шафі і переглядати свіжі відео на улюбленому каналі. Залишитися наодинці з думками – дуже корисно, адже багато хто вже забув, як це.

І про це важливо постійно пам’ятати:

  • Чи є відчуття постійної зайнятості, тривоги, страху пропустити важливе повідомлення? Це нормальна реакція при інформаційному перевантаженні;
  • для зниження стресу та підвищення продуктивності керуйте контентом, який ви отримуєте;
    правильно розставте пріоритети та виділіть у розпорядку дня час для навчання, роботи та домашніх справ та час для розваг в інтернеті;
  • приберіть інформаційний шум, почистивши підписки та видаливши непотрібні розсилки;
  • пишіть щоденно списки завдань та викреслюйте виконані справи – це допомагає побачити прогрес;
  • тренуйте усвідомленість та концентрацію уваги на одній справі без гаджета під рукою.