Головна
/ Блог / Ігровий підхід в освіті дітей
16 January 2023

Ігровий підхід в освіті дітей

Навчання більше не є простою передачею інформації від викладача дитині або дорослому. Нині у сфері освіти активно застосовуються ігрові підходи чи гейміфікація.

Якщо вчитель дійсно хоче дати учням якісні знання та покращити показники успішності, він підвищуватиме інтерес до предмета всіма доступними способами, у тому числі за допомогою ігор.

Гейміфікація: що це

Гейміфікацією називають використання різних ігрових технологій у неігровій ситуації. До таких ситуацій відносять навчання школярів, вивчення англійської чи іншої мови, тренінг для офісних співробітників тощо. За допомогою ігрового підходу підвищуються мотивація та залученість. Досить поширена ситуація, коли IT-школа використовує ігри вивчення основ програмування.

За класичного підходу до навчання, на якому виросло не одне покоління, бажання вчитися і пізнавати нове пропадає досить швидко. Індивідуальні особливості учнів не враховуються, дітей змушують сидіти тихо і в усьому слухатися вчителя, заганяють усіх у жорсткі рамки, стимулом виступають лише оцінки. До такої часто нудної, суворої та копіткої роботи дітям підлаштуватися складно, особливо тим, хто з малого віку активний і допитливий.
Альтернативою класичному підходу виступає гейміфікація, яка створює інтерес, і дає продуктивний результат. З її допомогою можна легко та просто вивчати складну математику, біологію, фізику. Діти навчаються, граючи, набираючи очки, відкриваючи нові рівні. Їм цікаво дізнатися, що ж буде далі, а за позитивних емоцій інформація засвоюється набагато ефективніше.

Перше застосування ігрових технологій в освіті

Ідея із впровадженням ігор у навчання не нова. Ще в ХІХ столітті відомий педагог К. Д. Ушинський заявляв про те, що одноманітний навчальний процес важливо доповнювати іграми та розважальними вправами. Такий підхід дає найкращий результат, адже в процесі ігор задіяні емоції – в результаті діти краще засвоюють інформацію.
Головна ознака навчальної гри – виразна постановка мети та завдання. Якщо грамотно впровадити її в освітній процес, розвага успішно переросте в навчання, творчість і самореалізацію.
Зараз ігрові технології активно використовують курси програмування, школи іноземних мов, центри для дітей, що розвивають, курси підвищення кваліфікації і не тільки.

Ігровий підхід у вивченні програмування

При правильному впровадженні елементів гри, коли підключаються поділ за рівнями складності, фідбек, творчість, ясна постановка завдань, показники ефективності помітно покращуються.
Гейміфікацію активно використовують щодо програмування. Багато дітей починають шлях у цій сфері з онлайн-середовища Scratch, яке робить навчання комфортним та цікавим. У школярів з’являється можливість створити свою гру, при цьому вони розвивають творче та логічне мислення, освоюють різні поняття, такі як цикли, змінна, умови, списки, процедури та ін.
Деякі батьки сприймають таке навчання несерйозно: здається, що дитина лише грає. Хоча він пише код, ретельно роздумує над логікою роботи цього коду, додає нові деталі. Це призводить до створення готового чинного проекту. Так вивчати програмування набагато цікавіше, ніж нескінченно набирати символи і працювати, перш ніж з’явиться результат.
І все ж думки вчених щодо користі гейміфікації розходяться. У кожної дитини свої особливості: одні люблять тишу та суворі вказівки вчителя, іншим подобаються творчість та свобода. Але можливість вибрати саме ту технологію навчання, яка підійде на 100% і дасть добрий результат, відкриває добрі перспективи!