У підлітковому віці багато дітей вважають себе дорослими. Вони хочуть самостійно обирати друзів, вирішувати, куди надходити та ким бути у майбутньому. Не всі батьки готові до такої самостійності.
Психологи дають рекомендації, як не хвилюватися, підтримувати вибір дитини та дозволити їй самому приймати важливі рішення.
Чому складно підтримувати підлітка
Дорослі діти все ще потребують схвалення та допомоги батьків. Але складно надавати підтримку дитині, яка одночасно залежить від тата з мамою і при цьому багато робить так, як сама вважає за потрібне. Комусь знадобиться оплатити навчання та онлайн-курси, комусь просто поговорити до душі, а ще комусь достатньо, щоб мама перестала страждати. В останньому випадку найкращою підтримкою стане робота із собою. Інакше у дитини виникне почуття провини, яке заважатиме йому реалізувати свій потенціал.
Якщо вибір підлітка суперечить уявленням батьків про його майбутнє, підтримувати чадо буде складніше. Легко «скотитися» в негативне коментування на кшталт: «Ну, ось тепер роботу не можеш знайти. А якби пішов на юриста, вже заробляв би пристойні гроші!» Діти не беруть підтримки після таких коментарів. Тому спочатку батьки повинні навчитися справлятися зі своїми емоціями, у тому числі з розчаруванням та злістю, і лише потім підтримувати дитину.
Чому для багатьох важливо впливати на вибір дитини
Змінити ставлення до вибору підлітка легше, коли батьки розуміють, що за цим стоїть. Важливо подумати, які особисті потреби мати чи тато хочуть вирішити за рахунок кар’єри дитини. Якщо його досягнення потрібні відчуття успішності, потрібно зайнятися собою.
Через що виникає страх
Дорослі рідко схвалюють рішення підлітків відкласти вступ до вузу чи піти до армії. Тут важливо відокремити реальні страхи від надуманих. Найкраще обговорити свої побоювання з іншими людьми, знайти тих, хто теж служив в армії, не вступав до інституту одразу після випуску зі школи, мандрував замість навчання у вузі. Чим більше приходить інформації, тим ясніше картина, що може чекати на вашу дитину в майбутньому.
Важливо також обговорити з підлітком, які цілі він має, коли приймає рішення йти до армії або попрацювати рік перед вступом до інституту. Якщо в першому випадку він, наприклад, хоче стати мужнішим, можливо, є й інші варіанти досягнення цієї мети, які йому підійдуть.
Що робити, якщо дитина кинула заняття
Багато дітей роками ходять у спортивні секції чи інші додаткові заняття, вкладаючи у це свої сили та час. Тому коли підліток раптом заявляє, що більше не має наміру відвідувати секцію, це стає справжньою сімейною трагедією. Він може ухвалити таке рішення з різних причин:
- конфлікт із тренером чи дітьми. У першому випадку можна спробувати знайти вихід, змінивши тренера, хоча у великому спорті знайти добрий варіант непросто. Якщо виник конфлікт із хлопцями, не можна знецінювати переживання дитини, важливо поставитися з розумінням. Якщо підліток страждає, ігнорує звичні справи, можна запропонувати йому сходити на консультацію до психолога;
- безперспективність. Молоді обдарування нерідко розчаровуються у собі, через що йдуть із творчості чи спорту. Якщо при цьому дитина знайшла собі нове заняття і загалом поводиться нормально, можна не переживати. А ось тим, хто поводиться апатично, потрібна допомога, інакше все може закінчитись депресією;
- нові пріоритети. У старшому підлітковому віці діти визначаються, ким хочуть стати, і нерідко, коли у них кардинально змінюються інтереси та пріоритети. Якщо дитина розуміє, що вона не пов’язуватиме своє життя з музикою, швидше за все, вона закине навчання в музичній школі, щоб зосередитися на чомусь важливішому.
Коли батьки можуть наполягти на своєму
Наполегливість батьків – це завжди погано. Вона важлива для дітей, які не звикли доводити розпочате до кінця, не отримуючи зовнішні стимули. Мама може мотивувати дитину таки завершити навчання у музичній школі або виправити погану оцінку з англійської мови.
Якщо батько хоче побачити результати багаторічної праці дитини у вигляді атестата з відзнакою, він може прямо її про це попросити. Але важливо бути готовим до того, що прохання може бути і не виконане. Адже дитина має право сама вирішити, задовольняти її чи ні.
Як дати підлітку право помилятися
Не всі діти, які добре закінчили школу, вступають до столичних вузів. Деяким батькам таке рішення може здаватися неправильним, але слід пам’ятати, що дитина має право на помилку. Краще нехай він закінчить педагогічний інститут, а потім розчарується у професії вчителя, аніж проживе не своє життя, працюючи за спеціальністю, яку йому дбайливо обрала мама.
Якщо здається, що уявлення дитини про професію його мрії не зовсім вірне, можна спробувати влаштувати йому практику. Майбутній учитель може провести кілька уроків онлайн або запропонувати свою допомогу у молодшій школі. Потенційному маркетологу буде корисно попрацювати деякий час у рекламному агентстві.
Вибір майбутньої професії є частиною процесу сепарації дитини від батьків. У цей період підліток може піддатися натиску матері чи батька та відмовитися від своєї мрії чи бажань. Але тоді важливо розуміти, що він і надалі залежатиме від вас. Донька чи син не зможе стати окремою особистістю і буде всю відповідальність за своє життя покладати на батьків і їм пред’являти претензії щодо своїх невдач.
Направляйте дитину, прислухайтеся до неї, допомагайте не здатися, мотивуйте пробувати знову, але не приймайте рішення замість неї.