Головна
/ Блог / Що має знати кожна дитина про фінансову грамотність
13 February 2023

Що має знати кожна дитина про фінансову грамотність

Фінансова грамотність – не гарантія того, що дитина в майбутньому стане успішною та багатою людиною.

Але це не означає, що дітям не потрібно розповідати про те, як правильно поводитися з грошима. Щоб вони виросли свідомими споживачами, потрібно навчати їх фінансовій грамотності з дитинства.

Як визначити фінансово грамотну людину

Фінансовою грамотністю називають поєднання знань, особливостей поведінки, а також установок, які відносяться до покупок, кредитів, інвестицій і т. п. Людина, що розуміється на фінансах, знає, що таке інфляція, процентна ставка по позиці, диверсифікація ризику та інші схожі поняття. Також він уміє планувати свої доходи та витрати, економити, порівнювати ціни на послуги та продукти, прагне освоювати нові споживчі стратегії.

Як навчати дітей фінансової грамотності

Плануючи просвітлювати дитину на тему фінансів, слід враховувати її вік та подавати інформацію дозовано, щоб вона змогла зрозуміти і засвоїти її.
Як розповідати дітям про фінанси у різному віці:

  • від 3 до 7 років. Дошкільнятам буде корисно дізнатися, звідки узялися гроші і як вони з’явилися саме в його сім’ї. Малюкам корисно показати реальні гроші, зокрема валюту з інших країн. У дошкільний період можна навчити дитину порівнювати ціни товари шляхом видачі йому певної суми на кишенькові витрати. Якщо у майбутнього підприємця з’явиться ідея заробити перші гроші, продаючи власноруч зроблені браслети, можна на реальному прикладі пояснити відмінності виручки і доходу. Також не завадить подивитись мультсеріал «Уроки фінансової грамотності» про Смішаріков;
  • від 7 до 10 років. Для учнів початкової школи кишенькові гроші – це вже не привілей, а потреба. Багато хто з них самостійно платить за проїзд у транспорті, купує їжу в шкільній їдальні або канцтовари в магазині. У цьому віці діти навчаються планувати бюджет за допомогою отримання фіксованої суми на вільні витрати від батьків. Дитині потрібно дозволяти самостійно вибирати товари, навіть якщо деякі покупки здаються безглуздими. Краще, якщо цей досвід він отримає у дитинстві, а не у дорослому віці;
  • від 10 до 14 років. У цей період ідеально навчити дітей таким важливим поняттям, як доходи-витрати, особисті заощадження, планування та бюджет, позики, страхування, інвестиції, ризики, фінансова безпека та захист прав споживача. Дитина має здобути загальні знання з економіки та розбиратися в основах фінансової арифметики. Важливо не боятися вантажити підлітка складною інформацією. Вона стає зрозумілішою, коли проводити паралелі зі своїм життям та обговорювати покупки, зарплату, позики. Наприклад, якщо вирішили купити авто, разом із дитиною оберіть машину, прорахуйте вигідний варіант автокредиту;
  • від 14 до 17 років. Старшокласників можна продовжувати навчати фінансової грамотності за допомогою кіно, наприклад, переглянувши серіал «Сходження грошей». Тематичні фільми та книги («Мані, або Азбука грошей» Бодо Шефера) допоможуть їм навчитися збирати гроші на серйозні покупки, самостійно оплачувати різні онлайн-курси, відкладати на поїздки.

Як навчати дитину, якщо особиста фінансова грамотність «кульгає»

Якщо ви вирішили виростити зі своєї дитини фінансово грамотну людину, але знань не вистачає, це чудовий спосіб прокачати свої навички та розширити горизонти. Використовуйте цей шанс, розвивайтеся самі та навчайтеся разом із дитиною. Зробити це можна вдома за допомогою інтернету, правильних книг та фільмів.

Дорослим складніше сформувати здорове ставлення до грошей, заробітку та багатства, оскільки вони вже мають власні переконані, напрацьовані роками життя. Найчастіше людина не усвідомлює особисті настанови, але вони серйозно впливають на її добробут. Приміром, він багато працює за досить скромну зарплату, бо вірить, що гроші приходять лише важко. Тоді як блогери можуть отримувати дохід у тисячах доларів просто за розпакування іграшок. Потрібно знаходити шкідливі переконання та намагатися міняти їх на корисні установки.

Фінансову грамотність можна порівняти з емоційним інтелектом. Якщо у батьків він «прокачаний», дітям простіше навчитися володіти своїми емоціями. Так і із грошима. Якщо мама та тато навчилися поводитися з ними, дитина теж з легкістю перейме їхній досвід.